Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունը երկաթուղային կոնցեսիայի հնարավոր վաճառքի վերաբերյալ արձագանք է ստացել Մոսկվայից։ Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ ռուսական ընկերությունը ոչ միայն կատարել է պայմանագրային պարտավորությունները, այլև զգալի ներդրումներ է իրականացրել, որոնք դեռ չեն վերադարձվել։
Ռուսական կողմը շեշտում է, որ երկաթուղին հանդիսանում է տնտեսական կայունության առանցքային օղակ, և դրա շուրջ ցանկացած կտրուկ որոշում կարող է ազդել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացի վրա։
Քաղաքական շրջանակներում քննարկվում է նաև լայն օրակարգը։ Մասնագետների կարծիքով՝ եթե երկաթուղային կոնցեսիան վերանայվի, դա կարող է նախադեպ ստեղծել այլ ռազմավարական ակտիվների համար։ Արդեն իսկ քննարկումներ են ընթանում էներգետիկ և ենթակառուցվածքային ոլորտների շուրջ, ինչը խորացնում է անհանգստությունը։
Վերլուծաբանները նշում են, որ ներդրումային միջավայրի կայունությունը կախված է պայմանագրերի պահպանման հստակությունից։ Նրանց համոզմամբ՝ ցանկացած անորոշություն կարող է բացասաբար անդրադառնալ ոչ միայն երկաթուղու, այլև ընդհանուր տնտեսական զարգացման վրա։